wiadomość archiwalna - 08.03.2022
W ostatnim tygodniu lutego działo się w szkole bardzo dużo. Wspólnie z paniami Asią Butkiewicz, Dorotą Michałowską i Panią Bibliotekarką zaraz po feriach zimowych zaczęliśmy przygotowania do obchodów Dnia Języka Ojczystego. Panie miały tyle pomysłów, że impreza rozrosła się do tygodnia. Wybraliśmy najciekawsze pomysły i od 21 lutego zaczęła się ich realizacja.
W poniedziałek wszystkie chętne klasy rozwiązywały zagadki językowe i wypełniały krzyżówki. We wtorek klasy pierwsze, drugie i trzecie wzięły udział w Małej Konferencji Językowej. Na moje zaproszenie przybyły do szkoły znakomitości i opowiedziały nam o języku (nie tylko polskim).
W klasach pierwszych Państwo Maria i Bogdan Gontowie, gorzowscy wielbiciele podróży, przeczytali fragmenty książki Michała Rusinka o tym, jak… przeklinać z klasą. Wiele dyskusji wzbudziły nazwy regionalne – pyra, sznytka oraz zapożyczenia, np. wihajster.
Klasy drugie spotkały się z Panią Agnieszką Kopaczyńską- Moskaluk z Radia Plus. Wspólnie poćwiczyli język i napisali krótkie opowiadania. Atrakcją była możliwość nagrania napisanych tekstów. Kilka z nich zostały wyemitowane na radiowej antenie.
Klasy trzecie zmierzyły się z poważna wiedzą o języku. Wszystko to dzięki Pani dr Joannie Rutkowskiej z Akademii im. Jakuba z Paradyża. Okazało się, ze nasi uczniowie znają pochodzenie języka polskiego J oraz doskonale radzą sobie z zawiłościami polskiej gramatyki.
Środa to Biegające Dyktando. Pary z klas drugich i trzecich zmierzyły się z ortografią. Tym razem sami dyktowali sobie krótkie teksty.
Wyłonieni zostali znawcy pisowni polskiej:
Jan Szmania i Antoni Wójcik z klasy 2b
Victoria Przybyłowska i Alicja Dominiak z 2c
Piotr Domagała i Tymoteusz Gapiński z 3a
Aleksandra Górska i Hanna Okulewicz z 3a
Michał Borówko i Stanisław Druciak z 3a
Aleksander Wojewoda i Miłosz Żółtek z 3b
Tymon Pławsiuk i Jan Wołoszyn z 3 b
Igor Wawrzyniak i Jakub Trzonkowski z 3b.
W czwartek trzecioklasiści byli na wirtualnym spotkaniu autorskim z Panem Łukaszem Wierzbickim, który opowiedział nam nie tylko o Kaziku, niedźwiedziu Wojtku, ale także o Olku dobie.
Na zakończenie w piątek klasy czwarte udały się do Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej, po której zakamarkach oprowadziła Pani Agnieszka Pospieszna.
Ostatnim wydarzeniem Tygodnia Języka Ojczystego był Konkurs Recytatorki. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie:
Aleksander Kuśnierz z IIa
Szymon Skałecki Bindaszewski z IIb
Oliwier Pacholarz z IIc
Damian Smulski z IVa
Julianna Kapsa z IVb
Antonina Kujawska z IVb
Relację napisał Wasz Pan Molik