Tydzień Języka Ojczystego

W ostatnim tygodniu lutego działo się w szkole bardzo dużo. Wspólnie z paniami Asią Butkiewicz, Dorotą Michałowską i Panią Bibliotekarką zaraz po feriach zimowych zaczęliśmy przygotowania do obchodów Dnia Języka Ojczystego. Panie miały tyle pomysłów, że impreza rozrosła się do tygodnia. Wybraliśmy najciekawsze pomysły i od 21 lutego zaczęła się ich realizacja.

W poniedziałek wszystkie chętne klasy rozwiązywały zagadki językowe i wypełniały krzyżówki. We wtorek klasy pierwsze, drugie i trzecie wzięły udział w Małej Konferencji Językowej. Na moje zaproszenie przybyły do szkoły znakomitości i opowiedziały nam o języku (nie tylko polskim).

W klasach pierwszych Państwo Maria i Bogdan Gontowie, gorzowscy wielbiciele podróży, przeczytali fragmenty książki Michała Rusinka o tym, jak… przeklinać z klasą. Wiele dyskusji wzbudziły nazwy regionalne – pyra, sznytka oraz zapożyczenia, np. wihajster.

Klasy drugie spotkały się z Panią Agnieszką Kopaczyńską- Moskaluk z Radia Plus. Wspólnie poćwiczyli język i napisali krótkie opowiadania. Atrakcją była możliwość nagrania napisanych tekstów. Kilka z nich zostały wyemitowane na radiowej antenie.

Klasy trzecie zmierzyły się z poważna wiedzą o języku. Wszystko to dzięki Pani dr Joannie Rutkowskiej z Akademii im. Jakuba z Paradyża. Okazało się, ze nasi uczniowie znają pochodzenie języka polskiego J oraz doskonale radzą sobie z zawiłościami polskiej gramatyki.

Środa to Biegające Dyktando. Pary z klas drugich i trzecich zmierzyły się z ortografią. Tym razem sami dyktowali sobie krótkie teksty.

Wyłonieni zostali znawcy pisowni polskiej:

Jan Szmania i Antoni Wójcik z klasy 2b

Victoria Przybyłowska i Alicja Dominiak z 2c

Piotr Domagała i Tymoteusz Gapiński z 3a

Aleksandra Górska i Hanna Okulewicz z 3a

Michał Borówko i Stanisław Druciak z 3a

Aleksander Wojewoda i Miłosz Żółtek z 3b

Tymon Pławsiuk i Jan Wołoszyn z 3 b

Igor Wawrzyniak i Jakub Trzonkowski z 3b.

W czwartek trzecioklasiści byli na wirtualnym spotkaniu autorskim z Panem Łukaszem Wierzbickim, który opowiedział nam nie tylko o Kaziku, niedźwiedziu Wojtku, ale także o Olku dobie.

Na zakończenie w piątek klasy czwarte udały się do Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej, po której zakamarkach oprowadziła Pani Agnieszka Pospieszna.

Ostatnim wydarzeniem Tygodnia Języka Ojczystego był Konkurs Recytatorki. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie:

Aleksander Kuśnierz z IIa

Szymon Skałecki Bindaszewski z IIb